Lakiernik samochodowy to zawód nienależący do najłatwiejszych. W tym zawodzie liczą się nie tylko umiejętności, ale także cierpliwość i precyzyjność. Mimo że zawód lakiernika samochodowego kojarzy się przede wszystkim z malowaniem samochodów, to w zakres pracy wchodzą również remonty i renowacje całej powierzchni nadwozia samochodowego. 

Praca lakiernika samochodowego

Głównym zadaniem lakiernika samochodowego jest zadbanie o wygląd karoserii poprzez nakładanie warstw lakieru i innych materiałów lakierniczych. Jednak zakres obowiązków lakiernika może znacznie się różnić w zależności od miejsca, w którym pracuje. Inne zadania otrzymuje lakiernik zatrudniony w zakładzie lakierniczym, a jeszcze inne lakiernik przemysłowy w fabryce samochodów. Wśród najczęściej spotykanych są: 

  • szacowanie zakresu koniecznych napraw i przygotowanie pojazdu,
  • dobór lakieru,
  • szlifowanie nadwozia, 
  • malowanie podkładowe,
  • suszenie powłok lakierniczych,
  • polerowanie karoserii,
  • lakierowanie z wykorzystaniem najczęściej techniki natryskowej.

Poza wymienionymi jest jeszcze wiele innych obowiązków należących do lakiernika. Poza obowiązkami należy wspomnieć o zarobkach lakiernika samochodowego. W Polsce na tym stanowisku przeciętne wynagrodzenie wynosi 5 000 zł brutto.

Co trzeba zrobić, żeby zostać lakiernikiem samochodowym?

W zawodzie lakiernika samochodowego liczą się przede wszystkim umiejętności, jakie posiada. Dobrze jest ukończyć szkołę zawodową o profilu samochodowym, jednak nie jest to warunek konieczny. Warto wiedzieć, że dobry lakiernik samochodowy powinien:

  • Umieć rozróżniać kolory – ważne jest to w pracy lakierników, którzy zajmują się renowacją samochodów. Dlatego muszą perfekcyjnie dobierać kolory lakieru do oryginalnego koloru karoserii.
  • Być perfekcyjny i cierpliwy – poszczególne prace lakiernika są wymagające i czasochłonne jak, chociażby przygotowanie do lakierowania, szlifowanie, usuwanie ubytków, nakładanie kolejnych powłok. 
  • Nie mieć poważnych problemów zdrowotnych – lakiernik samochodowy przede wszystkim musi mieć bardzo dobry wzrok. Ponadto niewskazana jest praca w tym zawodzie przez osoby chorujące na astmę, alergie, choroby płuc. Dlatego, że praca lakiernika samochodowego to głównie kontakt z różnymi substancjami chemicznymi. 

Praca lakiernika samochodowego to wymagający zawód. Odnajdą się w nim pasjonaci i osoby posiadające zdolności manualne. 

Rozważając podjęcie zawodu lakiernika samochodowego, należy brać pod uwagę umiejętności. Jako że pracodawcy bądź klienci w pierwszej kolejności cenią sobie jakość wykonanej usługi.