Prawo jazdy to dokument potwierdzający umiejętność prowadzenia pojazdów mechanicznych. Również jest to potwierdzenie znajomości prawa ruchu drogowego. W Polsce dokument uprawniający do prowadzenia samochodu można otrzymać po zdanym egzaminie i ukończenia pełnoletności. Na kurs prawa jazdy można zapisać się już w wieku 17 lat. Jednak do egzaminu państwowego można przystąpić po ukończeniu 18 lat. Egzamin na prawo jazdy podzielony jest na dwa etapy:

  • Teoretyczną — sprawdzana jest znajomość prawa i przepisów obowiązujących w ruchu drogowym.
  • Praktyczną — sprawdzana jest umiejętność prowadzenia pojazdu i stosowania się do obowiązujących przepisów.

Prawo jazdy — czyli jak zdobyć uprawnienia kierowcy?

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest zapisanie się na kurs prawa jazdy w szkole nauki jazdy, która ma odpowiednie uprawnienia. Najpopularniejszy kurs prawa jazdy kategorii B, który zezwala na prowadzenie samochodów osobowych. Prawo jazdy kat. B to 30 godzin praktyki i 30 godzin zajęć teoretycznych. Godziny jazd praktycznych odbywamy na jazdach z instruktorem. Natomiast teoria to mini wykłady. Na których uczymy się zasad ruchu drogowego i pierwszej pomocy.

Po kursie przystępujemy do zaliczenia wewnętrznego egzaminu. Po jego zaliczeniu możemy zapisać się w Ośrodku Ruchu Drogowego. Na egzamin państwowy na prawo jazdy kat. B.

Wynajem busów Busko Zdrój – dla tych, którzy chcą odpocząć od kierownicy

Jak wygląda państwowy egzamin na prawo jazdy kat. B?

Pierwszą częścią egzaminu jest część teoretyczna. Ta odbywa się w zamkniętej sali przy stanowiskach komputerowych. Każdy kursant musi odpowiedzieć poprawnie na 20 multimedialnych pytań. Z odpowiedziami „TAK” lub „NIE”. Na zapoznanie się z pytaniem mamy tylko 20 sekund. Kolejne pytania to wyświetlanie filmu 10-sekundowego. Po jego obejrzeniu mamy 15 sekund na udzielenie odpowiedzi. W części teoretycznej znajdują się również pytania specjalistyczne. Jest ich 12, z trzema możliwymi odpowiedziami. Mamy 50 sekund na wybór jednej — prawidłowej.

Dużym utrudnieniem w egzaminie teoretycznym jest brak możliwości powrotu do danego pytania. Musimy być pewni udzielanych odpowiedzi. Całkowity czas na egzamin to 25 minut. Egzamin nie może zostać przedłużony. Maksymalna liczba punktów za egzamin to 74, jednak 68 zdobytych gwarantuje nam jego zaliczenie.

By dobrze przygotować się do egzaminu teoretycznego, warto wykonywać testy na prawa jazdy, jakie otrzymamy w szkole nauki jazdy. Dzięki temu przyswoimy przepisy.

Drugą częścią egzaminu jest część praktyczna, ta trwa około 1 godziny. Zależy to od tego, czy w jej czasie trwania popełnimy błąd. Wtedy egzamin zostaje przerwany. Egzamin praktyczny dzieli się na dwie części:

  • zadania na placu manewrowym,
  • jazda w ruchu miejskim.

Na placu manewrowym każdy manewr możemy powtórzyć dwa razy. Za drugim razem musi on zostać wykonany prawidłowo. Inaczej egzamin zostanie przerwany. A wynik jego będzie negatywny. Rozpoczyna się od losowania dwóch pytań. Dotyczą one budowy i działania samochodu. Na pytania należy odpowiedzieć prawidłowo.

Następnym zadaniem egzaminu na prawo jazdy jest przygotowanie się do jazdy. Osoba egzaminowana musi wsiąść do samochodu, ustawić fotel i lusterka, zapiąć pasy bezpieczeństwa. Oraz włączyć światła. Gotowy kursant może wykonać jazdę po placu manewrowym. Gdy wszystko pójdzie dobrze, egzaminator zabiera nas na przejazd pojazdem po „mieście”. Cała procedura jazdy w mieście odbywa się w pobliżu WORD-u.

Po zaliczeniu wszystkich zadań wyznaczonych przez egzaminatora nasz egzamin jest pozytywny. A my jesteśmy kierowcami. Jednak należy pamiętać, że by móc poruszać się pojazdem po drodze musimy poczekać około 14 dni na wydanie nam dokumentu potwierdzającego posiadane kwalifikacje — prawa jazdy.

Kolejny artykuł:

http://prawo-abc-rodziny.pl/napady-leku-czym-sa-i-gdzie-szukac-pomocy/
http://www.praska.org.pl/brak-porozumienia-gdzie-szukac-pomocy/